Co powinien wiedzieć każdy zanim użyje kurkumy przebarwienia po trądziku ?

A więc rozważasz użycie kurkumy na przebarwienia potrądzikowe? Być może słyszałeś, że może pomóc albo nawet czytałeś pozytywne opinie innych osób cierpiących na trądzik. To dobrze, ale większość stron traktujących o użyciu kurkumy opowiada tylko część historii. Mogłeś przeczytać te kilka tuzinów badań potwierdzających właściwości lecznicze kurkumy, ale nic nie wspominają one o tym, że prawie żadne z tych badań nie zostało przeprowadzone na ludziach. Mogłeś widzieć przepisy na swoją własną maseczkę z kurkumy, ale nie fakt, iż sprawi ona, że Twoja skóra będzie wrażliwa na światło. W tym poście przeanalizuję te „brakujące fakty”, abyś mógł podjąć na prawdę przemyślaną decyzję.

Naturalnie czysta skóra bez zmieszania i stresu

Zen czystej skóry pokazuje jak uwolnić się od trądziku- a także od stresu towarzyszącego temu procesowi.

Zanim rzucimy się na głęboką wodę, chciałabym wyjaśnić niektóre terminy. Kurkuma to żółta przyprawa, którą można znaleźć w większości supermarketów. Kurkumina to główny składnik aktywny kurkumy. Większość eksperymentów związanych z kurkumą jest przeprowadzanych przy użyciu kurkuminy, tak więc w tym poście będę używać „kurkumy” i „kurkuminy” zamiennie.

Co nauka tak naprawdę mówi o używaniu kurkumy jako recepty na trądzik?

Kurkuma jest używana w tradycyjnej medycynie indyjskiej od stuleci, a nawet tysiącleci. Ale z drugiej strony, ludzie robili nieefektywne i głupie rkurkuazeczy przez znacznie dłuższy czas, więc to niczego nie dowodzi.

Ten sam sytem medyczny (Ajurweda) utrzymuje, że metale ciężkie, takie jak arszenik i rtęć, mają właściwości lecznicze i celowo dodają tetoksyczne substancje do lekarstw. To tylko dowodzi, że „zdanie testu czasu” nie czyni czegoś automatycznie użytecznym.

Niektórzy ludzie chętnie wypróbują coś „ponieważ 2000 lat temu jakiś guru powiedział, że działa”, ale dla tych, którzy wolą bardziej sprawdzone dowody, zobaczmy co na to wszystko nauka.

Efekty miejscowe

Testy probówkowe wykazały, że kurkuma/kurkumina jest:

Antybakteryjna, w tym działa przeciw bakteriom Propionibacterium acnes (bakterie związane z trądzikiem). Jedno badanie wykazało, że kurkumin jest 36 razy silniejszy niż kwas azelainowy.

Antygrzybicza, kurkumin zabija drożdże candida, ale nie tak sprawnie jak leki antygrzybiczne.

Przeciwzapalna

Wszystkie z powyższych czynią kurkumę potencjalnie pomocną w leczeniu trądziku. Ale wszystkie te wyniki pochodzą z testów probówkowych. I nie możemy być pewni, że tak samo działają na ludzi.

Jedno z niewielu badań na ludziach wykazało, że kurkuma może być pomocna w łuszczycy- kurkuma była bardziej efektywna niż lek na receptę Calcipotriol. Pomimo że trądzik to nie łuszczyca, efekty keratoliczne (redukuje grudki skóry, które blokują pory) zauważone w tym badaniu sugerują, że może także pomóc w przypadku trądziku.

Inne badanie na pacjentach chorych na łuszczycę, tym razem przy użyciu suplementu kurkuminy (4,5g/dzień) nie wykazały żadnych rezultatów.

Korzyści pośrednie

Przy użyciu wewnętrznym, kurkumin/kurkuma może także przynieść korzyści pośrednie poprzez redukcje przyczyn trądziku, a mianowicie insuliny i stanu zapalnego.

Insulina

Niedawna publikacja przedstawia w skrócie potencjał kurkuminy w redukcji cukrzycy i poprawę oporu insuliny. Jak już wspominałem, insulina jest jednym z najistotniejszych hormonów w „produkcji’ trądziku i cokolwiek co redukuje jej ilość może być pomocne dla dużej części dorosłych osób cierpiących na trądzik.

Działanie przeciwzapalne

Badania wykazały, że pacjenci z trądzikiem mają większe stany zapalne i mniejsze poziomy antyoksydantów niż ludzie z czystą skórą. Podobnie, leczenie, które zmniejsza stan zapalny i stres oksydacyjny, może uśmierzyć trądzik.

Jak większość roślin i ziół, kurkuma ma efekty przeciwzapalne. Niedawna recenzja wykazała, że kurkumina może być przydatna dla ludzi cierpiących na stany zapalne.

Kurkumina może spowolnić kinazę mTor, czyli główny czynnik regulacyjny przy trądziku. Pochodzi to z testów probówkowych, ale potwierdza, że może być bardzo pomocne w trądziku.

Nauka-podsumowanie

Nauka wykazuje, że kurkuma być może mogła by być pomocna w przypadku trądziku. Aplikowana miejscowo, może zabić bakterie i zredukować stan zapalny powodujący trądzik. Przyjmowana wewnętrznie, może redukować niektóre czynniki ryzyka stojące za trądzikiem.

Problem w tym, że większość danych pochodzi z testów probówkowych i innych badań przygotowawczych. Istnieją jednak znaczne dowody na efekty insuliny i stanu zapalnego. Dowody bezpośrednich korzyści na trądzik pochodzą z badań probówkowych i nie jest jasne, czy kurkuma ma takie same efekty na żywych ludziach.

Problemy i efekty uboczne

Kurkumin i kurkuma są nieznacznie toksyczne, ale to nie znaczy, że nie mogą wyrządzić nam krzywdy.

Kurkumin używany miejscowo jest fototoksyczny, czyli zwiększa wrażliwość skóry na światło. Więc jeśli planujesz aplikować ją na skórę, użyj też kremu przeciwsłonecznego. Późniejsze badania wykazują, że kurkumin nie czyni skóry bardziej wrażliwej na światło słoneczne. Mimo wszystko, użycie kremu z filtrem to dobry pomysł.

Kurkumin łączy żelazo i może zwiększać ryzyko anemii.

Kurkumin może zakłócać działanie innych leków. Więc jeśli przyjmujesz leki na receptę, upewnić się, że skonsultujesz się z lekarzem zanim weźmiesz kurkumin lub kurkumę.

Badania kliniczne wykazały problemy jelitowe, takie jak nudności, biegunka i ból jamyskora zdrowa brzusznej nawet przy stosowaniu niskich dawek (450mg/dzień).

Testy probówkowe pokazują, że narażenie na działalność kurkuminy może powodować uszkodzenie DNA. Podobnie, kurkumina ma zarówno efekty utleniające, jak i antyoksydacyjne. Jak jak z wszystkimi wynikami testów probówkowych, ciężko powiedzieć jak to się odnosi do ludzi, ale z pewnością pokazują, że kurkumin może nie być całkowicie niegroźny.

Żółty… i jeszcze więcej żółtego

I nie zapominajmy o najbardziej oczywistym problemie: kurkumin jest żółty i to bardzo. I plami. Jak wszystko. Jeśli zamierzasz zrobić domowe środki z użyciem kurkumy spodziewaj się, że spędzisz dużo czasu na sprzątanie.

Kurkumin aplikowany miejscowo może także farbować skórę na żółto. Ale podobno łatwo schodzi i nie zdarza się wszystkim, którzy używają maski kurkumowe.

W końcu, niektórzy ludzie narzekają, że suplementy kurkuminy/kurkumy powodują pocenie się na żółto. Kurkumin jest wydzielana przez skórę i brudzi pościel i ciuchy.

Plamienie nie jest dużym problem, ale powinieneś o tym pamiętać.

Podsumowanie

Indyjskie jedzenie jest pyszne, w dużej mierze dzięki kurkumie. Ale nie nazwałbym jej lekiem. Badania przygotowawcze wykazują, że kurkuma i jej składnik aktywny kurkumin mają właściwości lecznicze. Może redukować znane przyczyny trądziku; bakterie, insulinę i stan zapalny. To wszystko sprawia, że jest potencjalnie użytecznym sposobem leczenia trądziku. Ale te dane są wciąż chwiejne i jest za wcześnie by potwierdzić zbawienne właściwości kurkumy.

To powiedziawszy, jest minimalnie toksyczna i nie powoduje żadnych poważnych efektów ubocznych,a przynajmniej żadnych nie zanotowano. Więc jeśli chcesz wypróbować domowe metody, istnieje kilka opcji gorszych niż kurkuma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*